Kominki zasilane gazem są dużo bardziej wygodne w obsłudze w porównaniu do kominków zasilanych drewnem. Zapalanie oraz gaszenie odbywa się za pomocą pilota. Nie musimy także dokładać drewna ani wynosić popiołu. Kominek zasilany gazem jest podłączony do komina rurami dwuściennymi inaczej zwanymi rurami typu „turbo”. Pomieszczenie, w którym instalujemy kominek musi mieć kubaturę przynajmniej 8 m3.

Kominki gazowe mogą być:

  • płaskie;
  • narożne;
  • panoramiczne;
  • vis-a-vis;  

Kominki na gaz mogą być zasilane gazem ziemnym bądź gazem z butli.

Pomieszczenie, w którym znajduje się kominek gazowy powinno być wyposażone w wentylację wywiewną (grawitacyjną lub mechaniczną). Dla gazu ziemnego czerpnia wentylacji powinna znajdować się przy suficie, zaś dla gazu LPG przy podłodze. Wynika to z różnicy ciężaru tych gazów - gaz ziemny jest lżejszy od powietrza, zaś LPG odwrotnie - cięższy. Kominek gazowy zapewnia dużo wyższy poziom bezpieczeństwa użytkowania, niż tradycyjny kominek na drewno a tym bardziej biokominek. Palenisko jest na stałe oddzielone od pomieszczenia szybą a proces spalania jest pod kontrolą zautomatyzowanego sterownika. Dlatego też kominek gazowy z zamkniętą komorą spalania jest jedynym typem kominka, który możemy zainstalować w pomieszczeniach użyteczności publicznej.

W skład standardowego kominka gazowego wchodzą: korpus kominka – najczęściej stalowy, palnik gazowy – przystosowany do spalania odpowiedniego dla danego kominka gazu oraz elementów dekoracyjnych wyłożonych na palenisku (polana drzewne, kamienie szyszki lub imitacje węgla).

Palnik w kominkach gazowych posiada specjalną konstrukcję, dzięki której płomienie wyglądają bardzo podobnie do płonących w kominku polan drzewnych. Imitujące opał ceramiczne elementy są zrobione tak, aby jak najbardziej przypominały prawdziwe. Aby płomień w kominku gazowym wyglądał naturalnie bardzo ważne jest odpowiednie ułożenie ceramicznych elementów w palenisku. Dodatkowym plusem ceramicznych polan jest to, że żarzą się jeszcze przez jakiś czas po wyłączeniu palnika.
Aby instalacja kominka gazowego była zgodna z obecnie obowiązującymi przepisami prawa budowlanego musi on być podłączony do pionowego komina dwuściennego typu turbo lub poziomego przewodu powietrzno-spalinowego. Tego typu system kominowy jednocześnie odprowadza spaliny jak również dostarcza powietrze do podtrzymywania procesu spalania gazu.