W kominku nie zawsze musi się palić ogień, żeby przyciągał swoim wyglądem. Ma znaczenie, aby pasował do pomieszczenia, w którym stoi bez względu na to czy jest to piec kominkowy wolnostojący czy okazały piec kominek kaflowy. Styl kominka może narzucić styl wnętrzu.

Rodzaj wybranego kominka może być świadectwem naszego gustu. Jeśli wybór kominka zlecimy fachowcom nie znaczy to, że nie powinniśmy zdecydowanie sugerować wyglądu najprzyjemniejszego elementu wykończenia naszego wnętrza.

Należy zastanowić się gdzie będzie stał kominek i jaki będzie jego wygląd. Co nam się podoba a co nas ogranicza, aby móc wykonać nasze wymarzone źródło ognia i ciepła. Odpowiedni styl i rodzaj paleniska, piec wolnostojący czy kominek, to priorytet przy wyborze.

O usytuowaniu kominka powinniśmy zdecydować w fazie projektowej domu. Dobrze, aby było to miejsce doskonale widoczne, żeby kominek mógł nas cieszyć ciepłem i spektaklem ognia.

Materiały, z których zostanie wykonany kominek to następna ważna dla nas kwestia. Obudowa wykonana z cegły sprawi, że kominek będzie miał rustykalny styl. Wykonanie poważnego, stylowego kamiennego portalu nada mu rys pałacowości. Wykonanie obudowy kominka ze stali bądź szkła nada wnętrzu nowoczesny styl.

Decydując się na piec wolnostojący decydujemy o ogrzewaniu pomieszczenia, w którym będzie stał piec oraz pomieszczeń sąsiadujących. Stawiając kominek z wykorzystaniem wkładu kominkowego tworzymy sobie możliwość do rozprowadzenia ogrzanego powietrza po całym domu.

Zgodnie z zasadą, pomiędzy kominkiem a osobami siedzącymi przed nim nie powinno być ciągu komunikacyjnego. Uchroni nas to przed utratą bliskości ognia jak również przed brakiem komfortu korzystania z kominka.

 Jeśli nasze zainteresowanie wzbudzają kominki umieszczone w rogu pokoju, powinniśmy go tak zaprojektować. Kiedy chcemy umieścić kominek w centralnym punkcie na ścianie – też możemy tak zrobić. Po obu jego stronach w wypadku takiego wyboru możemy zaaranżować półki, szafki a nawet zawiesić telewizor. Symetria w aranżacji spowoduje wrażenie harmonii i ładu. W przypadki kiedy po wykonaniu kominek wyda nam się zbyt duży, możemy to skorygować stosując dodatki typu niszki, wnęki itp.

Kształt paleniska może być bardzo różnorodny. Jego sposób otwierania też może być różny -  przesuwane drzwi do góry bądź otwierane na bok. Wielkość paleniska to następna dość nieograniczona kwestia. Pomieszczenie zmieni swoje proporcje w zależności od wysokości na jakiej umieścimy kominek.